Nichicon UVZ2C102MRD
UVZ2C102MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2C102MRD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2C102MRD.pdf
Availability of UVZ2C102MRD
QUANTITY
UVZ2C102MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2C102MRD
Internal Part NumberEIS-UVZ2C102MRD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package140
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.31A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2C102MRD
Related LinksUVZ2C, UVZ2C102MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2C102MRD Details Description
Related parts for UVZ2C102MRD
CAP TANT 4.7UF 20V 5% 1411 datasheet.pdf
CONN 5POS MALE/MALE STR PG13.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 320MW SOD323 datasheet.pdf
RES 221 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
P-CLAMP (BOEING SPEC) datasheet.pdf
IC XGA DMD 0.65 149CPGA datasheet.pdf
IC OP AMP PREC 20V LN SOT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf