JAE Electronics FM8S060HA2R4000
FM8S060HA2R4000 picture photo
Mfg. Part Number
FM8S060HA2R4000
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC 0.5MM 60POS
Datasheet Download
FM8S060HA2R4000.pdf
Availability of FM8S060HA2R4000
QUANTITY
FM8S060HA2R4000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FM8S060HA2R4000
Internal Part NumberEIS-FM8S060HA2R4000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFM8
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability Rating-
Current Rating0.5A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FM8S060HA2R4000
Related LinksFM8S060, FM8S060HA2R4000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
FM8S060HA2R4000 Details Description
Related parts for FM8S060HA2R4000
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
IC DC-DC CONVERTER 4CH 24-TSSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 1/4" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
8352-10 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
BARREL FOR BENT XT TIPS WXP 120 datasheet.pdf
RES 20M OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf