Sullins Connector Solutions FMC20DRES
FMC20DRES picture photo
Mfg. Part Number
FMC20DRES
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
Datasheet Download
FMC20DRES.pdf
Availability of FMC20DRES
QUANTITY
FMC20DRES Order Process
Ship out your order
Specifications of FMC20DRES
Internal Part NumberEIS-FMC20DRES
Series-
PackagingTube
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMC20DRES
Related LinksFMC2, FMC20DRES Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMC20DRES Details Description
Related parts for FMC20DRES
MOSFET 2P-CH 20V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SGE-225-2-0450L 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM datasheet.pdf
QFN-28 STENCIL datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf