Sullins Connector Solutions FMM25DSEH-S243
FMM25DSEH-S243 picture photo
Mfg. Part Number
FMM25DSEH-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET
Datasheet Download
FMM25DSEH-S243.pdf
Availability of FMM25DSEH-S243
QUANTITY
FMM25DSEH-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMM25DSEH-S243
Internal Part NumberEIS-FMM25DSEH-S243
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMM25DSEH-S243
Related LinksFMM25DS, FMM25DSEH-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FMM25DSEH-S243 Details Description
Related parts for FMM25DSEH-S243
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TXRX BIDIRECT LV 5V I/O 20SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CABLE 35POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
SOCKET CONTACT NIC ATP KIT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 0.1A SOT-523 datasheet.pdf
CONN MICRO PWR PLUS VERT 2X7PIN datasheet.pdf
220UF 25V 10X10X10MM 125C 1500H datasheet.pdf