Yageo FMP100JR-52-22K
FMP100JR-52-22K picture photo
Mfg. Part Number
FMP100JR-52-22K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP100JR-52-22K.pdf
Availability of FMP100JR-52-22K
QUANTITY
FMP100JR-52-22K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP100JR-52-22K
Internal Part NumberEIS-FMP100JR-52-22K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP100JR-52-22K
Related LinksFMP100J, FMP100JR-52-22K Datasheet, Yageo Distributor
FMP100JR-52-22K Details Description
Related parts for FMP100JR-52-22K
IC AMP VIDEO FADE CONTRLD 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15K OHM 5% 55W datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC BLACK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC PLL CLOCK GEN 25MHZ datasheet.pdf
RES 68K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf