Yageo FMP200JR-52-0R68
FMP200JR-52-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
FMP200JR-52-0R68
Brief Description
RES 0.68 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP200JR-52-0R68.pdf
Availability of FMP200JR-52-0R68
QUANTITY
FMP200JR-52-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP200JR-52-0R68
Internal Part NumberEIS-FMP200JR-52-0R68
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP200JR-52-0R68
Related LinksFMP200JR, FMP200JR-52-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
FMP200JR-52-0R68 Details Description
Related parts for FMP200JR-52-0R68
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO213AB datasheet.pdf