Yageo FMP300FRF73-12K
FMP300FRF73-12K picture photo
Mfg. Part Number
FMP300FRF73-12K
Brief Description
RES 12K OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FMP300FRF73-12K.pdf
Availability of FMP300FRF73-12K
QUANTITY
FMP300FRF73-12K Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300FRF73-12K
Internal Part NumberEIS-FMP300FRF73-12K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)