Schaffner EMC Inc. FN1394-10-05-11-QN-0
FN1394-10-05-11-QN-0 picture photo
Mfg. Part Number
FN1394-10-05-11-QN-0
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MOD PWR INLET IEC FILTER 10A
Datasheet Download
FN1394-10-05-11-QN-0.pdf
Availability of FN1394-10-05-11-QN-0
QUANTITY
FN1394-10-05-11-QN-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN1394-10-05-11-QN-0
Internal Part NumberEIS-FN1394-10-05-11-QN-0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesFN 390
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades - Module
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
FuseYes
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch FeaturesSwitch On-Off
FeaturesFront or Rear Side Mount, Voltage Selector
Fuse Holder, DrawerFuse Holder, Twin Fused
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.00mm x 60.00mm
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN1394-10-05-11-QN-0
Related LinksFN1394-10-, FN1394-10-05-11-QN-0 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN1394-10-05-11-QN-0 Details Description
Related parts for FN1394-10-05-11-QN-0
CONVERTER DC-DC 10W 48V/12V SGL datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 4CH 36VFQFPN datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 95MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 55POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
PAC-S300-SD37 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 50V MICROSMP datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf