Sullins Connector Solutions RBC43HETN
RBC43HETN picture photo
Mfg. Part Number
RBC43HETN
Brief Description
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL
Datasheet Download
RBC43HETN.pdf
Availability of RBC43HETN
QUANTITY
RBC43HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of RBC43HETN
Internal Part NumberEIS-RBC43HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions43
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RBC43HETN
Related LinksRBC4, RBC43HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RBC43HETN Details Description
Related parts for RBC43HETN
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
SHEET POLYESTR 12.7X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
PCB TRANSITION CONNECTOR .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
DIE MTR 160 datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf