Schaffner EMC Inc. FN2010-60-24
FN2010-60-24 picture photo
Mfg. Part Number
FN2010-60-24
Brief Description
FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 60A
Datasheet Download
FN2010-60-24.pdf
Availability of FN2010-60-24
QUANTITY
FN2010-60-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2010-60-24
Internal Part NumberEIS-FN2010-60-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Voltage - Rated AC250V
Current60A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination Style-
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2010-60-24
Related LinksFN2010, FN2010-60-24 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2010-60-24 Details Description
Related parts for FN2010-60-24
CONN HDR VERT 25POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
IC POT DUAL ADDRESS 100K 16-SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4.3PF 50V 0603 datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E BLACK 7' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 6PVH 6 COL datasheet.pdf
PWR MOSFET RF N-CH 300V TO-247AD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf