Fox Electronics FVXO-HC53B-15
FVXO-HC53B-15 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC53B-15
Brief Description
OSC VCXO 15.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC53B-15.pdf
Availability of FVXO-HC53B-15
QUANTITY
FVXO-HC53B-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC53B-15
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC53B-15
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-HC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency15MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC53B-15
Related LinksFVXO-H, FVXO-HC53B-15 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC53B-15 Details Description
Related parts for FVXO-HC53B-15
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 25V 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 5POS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISL59110IEZ datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf