Schaffner EMC Inc. FN2030-30-08
FN2030-30-08 picture photo
Mfg. Part Number
FN2030-30-08
Brief Description
FILTER 1-PHASE HI PERFORM 30A
Datasheet Download
FN2030-30-08.pdf
Availability of FN2030-30-08
QUANTITY
FN2030-30-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2030-30-08
Internal Part NumberEIS-FN2030-30-08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2030
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current30A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination Style-
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2030-30-08
Related LinksFN2030, FN2030-30-08 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2030-30-08 Details Description
Related parts for FN2030-30-08
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HEADER IDC 14POS R/A SMD datasheet.pdf
CONN 4POS RA datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf