Schaffner EMC Inc. FN2060B-10-06
FN2060B-10-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN2060B-10-06
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 10A
Datasheet Download
FN2060B-10-06.pdf
Availability of FN2060B-10-06
QUANTITY
FN2060B-10-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2060B-10-06
Internal Part NumberEIS-FN2060B-10-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRenewable Resources Filters/Inverters
Standard Package10
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2060
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current10A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsMedical
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2060B-10-06
Related LinksFN2060, FN2060B-10-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2060B-10-06 Details Description
Related parts for FN2060B-10-06
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRVR 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 5V 36" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 110A TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 99POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 3W DO204AL datasheet.pdf