Schaffner EMC Inc. FN2200-250-99
FN2200-250-99 picture photo
Mfg. Part Number
FN2200-250-99
Brief Description
FILTER DC EMC/EMI PV INVERTERS
Datasheet Download
FN2200-250-99.pdf
Availability of FN2200-250-99
QUANTITY
FN2200-250-99 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2200-250-99
Internal Part NumberEIS-FN2200-250-99
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2200
Filter TypeDC
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC1200V (1.2kV)
Voltage - Rated AC-
Current250A
Frequency - Operating-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalscULus, ENEC
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2200-250-99
Related LinksFN2200, FN2200-250-99 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2200-250-99 Details Description
Related parts for FN2200-250-99
IC MPU I960 25MHZ 132CPGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CABLE PLC SER NPN 15M datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
FAN 200VAC 150X38MM WR datasheet.pdf