Schaffner EMC Inc. FN2412-16-44
FN2412-16-44 picture photo
Mfg. Part Number
FN2412-16-44
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER EMC/RFI DIN RAIL MNT 16A
Datasheet Download
FN2412-16-44.pdf
Availability of FN2412-16-44
QUANTITY
FN2412-16-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2412-16-44
Internal Part NumberEIS-FN2412-16-44
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 2412
Filter TypeSingle Phase
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC250V
Current16A
Frequency - Operating400Hz
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsRegenerative Motor Drive
ApprovalsCSA, ENEC, UL
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2412-16-44
Related LinksFN2412, FN2412-16-44 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN2412-16-44 Details Description
Related parts for FN2412-16-44
CAP CER 150PF 4KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 99POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
VARISTOR 735V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf