Pericom Semiconductor Corp. FN2700074
FN2700074 picture photo
Mfg. Part Number
FN2700074
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN2700074.pdf
Availability of FN2700074
QUANTITY
FN2700074 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN2700074
Internal Part NumberEIS-FN2700074
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FN
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN2700074
Related LinksFN27, FN2700074 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN2700074 Details Description
Related parts for FN2700074
FIXED IND 27UH 1.78A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS 24-20AWG LGH CPC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC MELF datasheet.pdf
BOX ABS/PC GRAY 10.63"L X 3.93"W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X750MM datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 10MHZ datasheet.pdf