AVX Corporation TPSR106M006R3000
TPSR106M006R3000 picture photo
Mfg. Part Number
TPSR106M006R3000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
TPSR106M006R3000.pdf
Availability of TPSR106M006R3000
QUANTITY
TPSR106M006R3000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSR106M006R3000
Internal Part NumberEIS-TPSR106M006R3000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSR106M006R3000
Related LinksTPSR106M, TPSR106M006R3000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSR106M006R3000 Details Description
Related parts for TPSR106M006R3000
IC VOLT DETECT 3.2V N-CH OD SMD datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
0.64III 12POS PLUG ASSY datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RECEPT. TO USB-A-RECEPT NICKEL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf