Schaffner EMC Inc. FN3359HV-800-99
FN3359HV-800-99 picture photo
Mfg. Part Number
FN3359HV-800-99
Brief Description
FILTER 3-PHASE HI CURRENT 800A
Datasheet Download
FN3359HV-800-99.pdf
Availability of FN3359HV-800-99
QUANTITY
FN3359HV-800-99 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3359HV-800-99
Internal Part NumberEIS-FN3359HV-800-99
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3359
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationThree Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current800A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect
ApplicationsInverters, Power Drive Systems
ApprovalscULus, ENEC
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)400V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)690V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3359HV-800-99
Related LinksFN3359H, FN3359HV-800-99 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3359HV-800-99 Details Description
Related parts for FN3359HV-800-99
CONN PLUG 20 POS SOLDER datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 1A 1POLE IP65 FRNT datasheet.pdf
SENS WELL NPT THREAD M18 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 175W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TG-70 ENTRANCE END FITTING datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf