Schaffner EMC Inc. FN3400-8-29
FN3400-8-29 picture photo
Mfg. Part Number
FN3400-8-29
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE REACTOR 8A
Datasheet Download
FN3400-8-29.pdf
Availability of FN3400-8-29
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FN3400-8-29 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN3400-8-29
Internal Part NumberEIS-FN3400-8-29
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 3400
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current8A
Frequency - Operating60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsRegenerative Motor Drive
Approvals-
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)277V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)480V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN3400-8-29
Related LinksFN340, FN3400-8-29 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN3400-8-29 Details Description
Related parts for FN3400-8-29
FIXED IND 180NH 120MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 570MA 498 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf