Schaffner EMC Inc. FN5040-24-84
FN5040-24-84 picture photo
Mfg. Part Number
FN5040-24-84
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER LC SINE WAVE MTR DR 24A
Datasheet Download
FN5040-24-84.pdf
Availability of FN5040-24-84
QUANTITY
FN5040-24-84 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN5040-24-84
Internal Part NumberEIS-FN5040-24-84
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 5040
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationSingle Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current24A
Frequency - Operating-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsRegenerative Motor Drive
ApprovalscULus
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)-
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN5040-24-84
Related LinksFN5040, FN5040-24-84 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN5040-24-84 Details Description
Related parts for FN5040-24-84
JUMPER-H1503TR/A3048B/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
RES 27 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HAN TC350 FEMALE CONTACT 70MM datasheet.pdf