Schaffner EMC Inc. FN510-12-29
FN510-12-29 picture photo
Mfg. Part Number
FN510-12-29
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER OUTPUT MOTOR DRIVE 12A
Datasheet Download
FN510-12-29.pdf
Availability of FN510-12-29
QUANTITY
FN510-12-29 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN510-12-29
Internal Part NumberEIS-FN510-12-29
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesFN 510
Filter TypeThree Phase (Delta)
Configuration-
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current12A
Frequency - Operating-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsGeneral Purpose
Approvals-
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)288V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)500V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN510-12-29
Related LinksFN510, FN510-12-29 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN510-12-29 Details Description
Related parts for FN510-12-29
KIT DEV STARTER 56F8300 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6-MINIMOLD datasheet.pdf
IC POT DL AUDIO TAP W/PB 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RAIL-MOUNTABLE SOCKET datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf