Pericom Semiconductor Corp. FN7770029
FN7770029 picture photo
Mfg. Part Number
FN7770029
Brief Description
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FN7770029.pdf
Availability of FN7770029
QUANTITY
FN7770029 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN7770029
Internal Part NumberEIS-FN7770029
TypeXO (Standard)
Frequency77.76MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN7770029
Related LinksFN77, FN7770029 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FN7770029 Details Description
Related parts for FN7770029
RES 665 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DOOR STEEL ECONOMIZER LOUVERED datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .76AU 34POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SCZ 3.81/12/180LR SN GN BX datasheet.pdf
LED SOLERIQ S13 5700K WHITE datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 0.1A datasheet.pdf