Schaffner EMC Inc. FN9222SR-15-06
FN9222SR-15-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9222SR-15-06
Brief Description
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 15A
Datasheet Download
FN9222SR-15-06.pdf
Availability of FN9222SR-15-06
QUANTITY
FN9222SR-15-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9222SR-15-06
Internal Part NumberEIS-FN9222SR-15-06
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeFiltered (EMI, RFI) - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.40mm x 20.80mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9222SR-15-06
Related LinksFN9222S, FN9222SR-15-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9222SR-15-06 Details Description
Related parts for FN9222SR-15-06
OSC XO 19.44MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC HDMI SWITCH 5.0V 48-TSSOP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1A D2PAK datasheet.pdf