Vishay/Dale RLR07C1151FRRSL
RLR07C1151FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1151FRRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1151FRRSL.pdf
Availability of RLR07C1151FRRSL
QUANTITY
RLR07C1151FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1151FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1151FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1151FRRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1151FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1151FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C1151FRRSL
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 190A Y4-M6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf