Schaffner EMC Inc. FN9244ESR-12-06
FN9244ESR-12-06 picture photo
Mfg. Part Number
FN9244ESR-12-06
Brief Description
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 12A
Datasheet Download
FN9244ESR-12-06.pdf
Availability of FN9244ESR-12-06
QUANTITY
FN9244ESR-12-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FN9244ESR-12-06
Internal Part NumberEIS-FN9244ESR-12-06
Voltage - IEC-
Current - UL12A
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
FeaturesBleed Resistor, Earth Line Choke
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 29.40mm x 20.80mm
Panel Thickness0.028" ~ 0.059" (0.70mm ~ 1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-2
Ingress ProtectionIP40
ApprovalsCQC, CSA, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FN9244ESR-12-06
Related LinksFN9244E, FN9244ESR-12-06 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
FN9244ESR-12-06 Details Description
Related parts for FN9244ESR-12-06
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
JACK HOUSING YLW MT-RJ INSERTS datasheet.pdf
IC SIM CARD MUX 2:1 24VQFN datasheet.pdf
XBEE PRO SET 50MW PCB ANTENNA datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf