Fox Electronics FOX914B-19.440
FOX914B-19.440 picture photo
Mfg. Part Number
FOX914B-19.440
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 19.44MHZ CLPD SNWV SMD
Datasheet Download
FOX914B-19.440.pdf
Availability of FOX914B-19.440
QUANTITY
FOX914B-19.440 Order Process
Ship out your order
Specifications of FOX914B-19.440
Internal Part NumberEIS-FOX914B-19.440
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFOX914
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency19.44MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOX914B-19.440
Related LinksFOX914B, FOX914B-19.440 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FOX914B-19.440 Details Description
Related parts for FOX914B-19.440
CONN HEADER 26PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH 3V 3SIP datasheet.pdf
RECEPTACLE ASSY datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 3V CLEAR datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 45X45X9.5MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf