Vicor Corporation VI-21F-EX-B1
VI-21F-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21F-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-21F-EX-B1.pdf
Availability of VI-21F-EX-B1
QUANTITY
VI-21F-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21F-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21F-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21F-EX-B1
Related LinksVI-21F, VI-21F-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21F-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-21F-EX-B1
FUSE 2A 600V TELELINK NANO2 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 50K OHM TO236-3 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
RF COAX CABLE 18GHZ 50 OHM 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf