Fox Electronics FOX924B-14.7456
FOX924B-14.7456 picture photo
Mfg. Part Number
FOX924B-14.7456
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 14.7456MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FOX924B-14.7456.pdf
Availability of FOX924B-14.7456
QUANTITY
FOX924B-14.7456 Order Process
Ship out your order
Specifications of FOX924B-14.7456
Internal Part NumberEIS-FOX924B-14.7456
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCertificate of Compliance
Featured ProductFOX924 Series Integrated HCMOS TCXOs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesFOX924
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency14.7456MHz
Function-
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2.5ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.059" (1.50mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOX924B-14.7456
Related LinksFOX924B, FOX924B-14.7456 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FOX924B-14.7456 Details Description
Related parts for FOX924B-14.7456
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X2 16DIP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CTLR FAN SPEED WITH LUT QSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 39UF 60V AXIAL datasheet.pdf
CONN SKT 34POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf