3M FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK
FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK
Brief Description
HEATSHRINK FP301 1 1/2-48" BLACK
Datasheet Download
FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK.pdf
Availability of FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK
QUANTITY
FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK
Internal Part NumberEIS-FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FP-301 Black MSDS
Standard Package48
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied1.500" (38.1mm)
Inner Diameter - Recovered0.750" (19.05mm)
Recovered Wall Thickness0.040" (1.02mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Solvent Resistant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK
Related LinksFP-301-1.5-B, FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK Datasheet, 3M Distributor
FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK Details Description
Related parts for FP-301-1.5-BLACK-4'-BULK
RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC QUAD LINE RECEIVER 14-SOIC datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 1.5V 10MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X7S 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf