3M FP-301-VW-1/4-48-BLACK
FP-301-VW-1/4-48-BLACK picture photo
Mfg. Part Number
FP-301-VW-1/4-48-BLACK
Brief Description
HEAT SHRINK FPVW 1/4 BK 48 IN
Datasheet Download
FP-301-VW-1/4-48-BLACK.pdf
Availability of FP-301-VW-1/4-48-BLACK
QUANTITY
FP-301-VW-1/4-48-BLACK Order Process
Ship out your order
Specifications of FP-301-VW-1/4-48-BLACK
Internal Part NumberEIS-FP-301-VW-1/4-48-BLACK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetFP-301VW MSDS
Featured ProductAssorted Heat Shrinks
Standard Package12
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesFP-301 VW
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied0.250" (6.4mm)
Inner Diameter - Recovered0.125" (3.2mm)
Recovered Wall Thickness0.025" (0.64mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant
ColorBlack
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature100°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FP-301-VW-1/4-48-BLACK
Related LinksFP-301-VW-1, FP-301-VW-1/4-48-BLACK Datasheet, 3M Distributor
FP-301-VW-1/4-48-BLACK Details Description
Related parts for FP-301-VW-1/4-48-BLACK
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 2500MHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 8POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 31POS PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 25W datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf