Texas Instruments TMS320C5504AZCH15
TMS320C5504AZCH15 picture photo
Mfg. Part Number
TMS320C5504AZCH15
Brief Description
IC DSP FIXED POINT 196NFBGA
Datasheet Download
TMS320C5504AZCH15.pdf
Availability of TMS320C5504AZCH15
QUANTITY
TMS320C5504AZCH15 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS320C5504AZCH15
Internal Part NumberEIS-TMS320C5504AZCH15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationTMS320C55x4,TMS320C55x5 Datasheet Update 05/Nov/2013
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesTMS320C55x
PackagingTray
TypeFixed Point
InterfaceEBI/EMI, I²C, I²S, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB
Clock Rate150MHz
Non-Volatile MemoryROM (128 kB)
On-Chip RAM256kB
Voltage - I/O1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Voltage - Core1.05V, 1.40V
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case196-LFBGA
Supplier Device Package196-NFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS320C5504AZCH15
Related LinksTMS320C5, TMS320C5504AZCH15 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS320C5504AZCH15 Details Description
Related parts for TMS320C5504AZCH15
IC REG LDO 3.3V/ADJ 1A 5SPAK datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
Connector Header 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LAMP FILAMENT 16MM 6.3V datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 250MA 550 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ADPT DIP16/SOIC16 EEPROM FLASH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 657 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf