Riedon FPR2A-50RF1
FPR2A-50RF1 picture photo
Mfg. Part Number
FPR2A-50RF1
Brief Description
RES 50 OHM 30W 1% TO218
Datasheet Download
FPR2A-50RF1.pdf
Availability of FPR2A-50RF1
QUANTITY
FPR2A-50RF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPR2A-50RF1
Internal Part NumberEIS-FPR2A-50RF1
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±1%
Power (Watts)30W
CompositionMetal Foil
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-247-2 Variant
Supplier Device PackageTO-218 (TO-247)
Size / Dimension0.610" L x 0.181" W (15.50mm x 4.60mm)
Height0.839" (21.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPR2A-50RF1
Related LinksFPR2A, FPR2A-50RF1 Datasheet, Riedon Distributor
FPR2A-50RF1 Details Description
Related parts for FPR2A-50RF1
LED 7-SEG .43 SNGL RED CA DIRECT datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS VERT .155" datasheet.pdf
CAP ALUM 124UF 165V QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 31A 139W TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LDC1101 datasheet.pdf
CAP 680 UF 20% 50 V datasheet.pdf
Micropower DC-DC Converter Adjustable and Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V IC datasheet.pdf