Vishay/Beyschlag FPS060WF20136BJ1
FPS060WF20136BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
FPS060WF20136BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 200PF 12KV R85 AXIAL
Datasheet Download
FPS060WF20136BJ1.pdf
Availability of FPS060WF20136BJ1
QUANTITY
FPS060WF20136BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FPS060WF20136BJ1
Internal Part NumberEIS-FPS060WF20136BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFPS
PackagingBulk
Capacitance200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated12000V (12kV)
Temperature CoefficientR85
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension2.441" Dia x 1.181" W (62.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FPS060WF20136BJ1
Related LinksFPS060WF, FPS060WF20136BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
FPS060WF20136BJ1 Details Description
Related parts for FPS060WF20136BJ1
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO204AC datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 1POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf