Fairchild Semiconductor FQB55N10TM
FQB55N10TM picture photo
Mfg. Part Number
FQB55N10TM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 55A D2PAK
Datasheet Download
FQB55N10TM.pdf
Availability of FQB55N10TM
QUANTITY
FQB55N10TM Order Process
Ship out your order
Specifications of FQB55N10TM
Internal Part NumberEIS-FQB55N10TM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C55A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs26 mOhm @ 27.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs98nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2730pF @ 25V
Power - Max3.75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQB55N10TM
Related LinksFQB55, FQB55N10TM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQB55N10TM Details Description
Related parts for FQB55N10TM
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC COUNTR RPPL DUAL 4ST 16SOEIAJ datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BARBED FASTENER 0.382" NYLON BLK datasheet.pdf