Vicor Corporation V300A2M160BG
V300A2M160BG picture photo
Mfg. Part Number
V300A2M160BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W
Datasheet Download
V300A2M160BG.pdf
Availability of V300A2M160BG
QUANTITY
V300A2M160BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A2M160BG
Internal Part NumberEIS-V300A2M160BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series160W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A2M160BG
Related LinksV300A2, V300A2M160BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A2M160BG Details Description
Related parts for V300A2M160BG
CIRC GUIDE PRINTED 4FTx25=100 FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 14W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 30POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf