Fairchild Semiconductor FQP7N80C
FQP7N80C picture photo
Mfg. Part Number
FQP7N80C
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 6.6A TO-220
Datasheet Download
FQP7N80C.pdf
Availability of FQP7N80C
QUANTITY
FQP7N80C Order Process
Ship out your order
Specifications of FQP7N80C
Internal Part NumberEIS-FQP7N80C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Switches for Power Processing
PCN Design/SpecificationPassivation Material 26/June/2007
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.9 Ohm @ 3.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs35nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1680pF @ 25V
Power - Max167W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQP7N80C
Related LinksFQP7, FQP7N80C Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQP7N80C Details Description
Related parts for FQP7N80C
CORD PATCH BANANA PLUG 36" GRAY datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY SYNC 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 32-QFN datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP PAD 24-28AWG datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.3KV 700MA datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2" 50FT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 24POS DR LOW P datasheet.pdf
MODULE DIODE 1600V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
AB 35C 28#16,7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO-263-5 datasheet.pdf