Fairchild Semiconductor FQU8P10TU
FQU8P10TU picture photo
Mfg. Part Number
FQU8P10TU
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 6.6A IPAK
Datasheet Download
FQU8P10TU.pdf
Availability of FQU8P10TU
QUANTITY
FQU8P10TU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQU8P10TU
Internal Part NumberEIS-FQU8P10TU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesQFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C6.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs530 mOhm @ 3.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds470pF @ 25V
Power - Max2.5W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQU8P10TU
Related LinksFQU8, FQU8P10TU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQU8P10TU Details Description
Related parts for FQU8P10TU
RES SMD 0.005 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
USB CORE DRIVE 8GB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 43.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
REEL BRACKET FOR CM1838 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8MSOP datasheet.pdf
GASKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf