NKK Switches FR01AR16HB-06XL-S
FR01AR16HB-06XL-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01AR16HB-06XL-S
Brief Description
SWITCH ROTARY 16POS R/A .2" T/H
Datasheet Download
FR01AR16HB-06XL-S.pdf
Availability of FR01AR16HB-06XL-S
QUANTITY
FR01AR16HB-06XL-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01AR16HB-06XL-S
Internal Part NumberEIS-FR01AR16HB-06XL-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitHexadecimal
Number of Positions16
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Contact FinishGold
Height Above Board0.433" (11.00mm)
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
Length0.516" (13.11mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01AR16HB-06XL-S
Related LinksFR01AR16, FR01AR16HB-06XL-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01AR16HB-06XL-S Details Description
Related parts for FR01AR16HB-06XL-S
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 22POS 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
RES 120.8K OHM 0.4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf