NKK Switches FR01SR10P-W-S
FR01SR10P-W-S picture photo
Mfg. Part Number
FR01SR10P-W-S
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS STR WASH 5V
Datasheet Download
FR01SR10P-W-S.pdf
Availability of FR01SR10P-W-S
QUANTITY
FR01SR10P-W-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01SR10P-W-S
Internal Part NumberEIS-FR01SR10P-W-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
3D ModelFR01SR10P
Standard Package50
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingTube
CircuitBCD
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Knob
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.284" (7.21mm)
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableYes
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01SR10P-W-S
Related LinksFR01SR, FR01SR10P-W-S Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01SR10P-W-S Details Description
Related parts for FR01SR10P-W-S
POWER MODULE DC/DC 24V/28V 400W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X5R 1210 datasheet.pdf