Yageo FRM-50JR-52-120R
FRM-50JR-52-120R picture photo
Mfg. Part Number
FRM-50JR-52-120R
Brief Description
RES 120 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM-50JR-52-120R.pdf
Availability of FRM-50JR-52-120R
QUANTITY
FRM-50JR-52-120R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM-50JR-52-120R
Internal Part NumberEIS-FRM-50JR-52-120R
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM-50JR-52-120R
Related LinksFRM-50JR, FRM-50JR-52-120R Datasheet, Yageo Distributor
FRM-50JR-52-120R Details Description
Related parts for FRM-50JR-52-120R
CONN HEADER 64POS STR GOLD T/ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.7V SNT-4A datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 10" datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf