Yageo FRM50SJR-52-270R
FRM50SJR-52-270R picture photo
Mfg. Part Number
FRM50SJR-52-270R
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
FRM50SJR-52-270R.pdf
Availability of FRM50SJR-52-270R
QUANTITY
FRM50SJR-52-270R Order Process
Ship out your order
Specifications of FRM50SJR-52-270R
Internal Part NumberEIS-FRM50SJR-52-270R
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRM50SJR-52-270R
Related LinksFRM50SJR, FRM50SJR-52-270R Datasheet, Yageo Distributor
FRM50SJR-52-270R Details Description
Related parts for FRM50SJR-52-270R
CONN HEADER .100 DUAL R/A 70POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/N datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 0.4W MELF datasheet.pdf