Amphenol Commercial Products FS1-R38-20A2-00
FS1-R38-20A2-00 picture photo
Mfg. Part Number
FS1-R38-20A2-00
Manufacturer
Product Category
Pluggable Connectors
Brief Description
EXPRESSPORT QSFP+ CONN 10G 38POS
Datasheet Download
FS1-R38-20A2-00.pdf
Availability of FS1-R38-20A2-00
QUANTITY
FS1-R38-20A2-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of FS1-R38-20A2-00
Internal Part NumberEIS-FS1-R38-20A2-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesACP Hi-Speed I/O
Featured ProductHigh Speed I/O Connectors
Communication Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyPluggable Connectors
SeriesExpressPort™ FS1
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleReceptacle
Connector TypeQSFP+
Number of Positions38
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FS1-R38-20A2-00
Related LinksFS1-R38, FS1-R38-20A2-00 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FS1-R38-20A2-00 Details Description
Related parts for FS1-R38-20A2-00
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 600V 4DIP datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP CYCLE START datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MGM 3/4 58A MUHFM datasheet.pdf
MINI MANDREL 935 2-7/8X1/4" 5PC datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf