Sullins Connector Solutions FSM11DSEF-S13
FSM11DSEF-S13 picture photo
Mfg. Part Number
FSM11DSEF-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND
Datasheet Download
FSM11DSEF-S13.pdf
Availability of FSM11DSEF-S13
QUANTITY
FSM11DSEF-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of FSM11DSEF-S13
Internal Part NumberEIS-FSM11DSEF-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialSpinodal
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FSM11DSEF-S13
Related LinksFSM11D, FSM11DSEF-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
FSM11DSEF-S13 Details Description
Related parts for FSM11DSEF-S13
RES SMD 2.49K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 480MA 288 MOHM datasheet.pdf
IC UART 64BYTE 32HVQFN datasheet.pdf
IC UART QUAD 64BYTE 68PLCC datasheet.pdf
IC AGC AMP FOR TV TUNER 8VSSOP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BOOT FOR RG-58 CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 341MA 1.6 OHM datasheet.pdf