Fremont Micro Devices USA FT24C16A-USR-B
FT24C16A-USR-B picture photo
Mfg. Part Number
FT24C16A-USR-B
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOP
Datasheet Download
FT24C16A-USR-B.pdf
Availability of FT24C16A-USR-B
QUANTITY
FT24C16A-USR-B Order Process
Ship out your order
Specifications of FT24C16A-USR-B
Internal Part NumberEIS-FT24C16A-USR-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT24C16A-USR-B
Related LinksFT24C16, FT24C16A-USR-B Datasheet, Fremont Micro Devices USA Distributor
FT24C16A-USR-B Details Description
Related parts for FT24C16A-USR-B
RES SMD 750 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPST-NO 16A QC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf