Fox Electronics FVXO-HC53B-74.1758
FVXO-HC53B-74.1758 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC53B-74.1758
Brief Description
OSC VCXO 74.1758MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC53B-74.1758.pdf
Availability of FVXO-HC53B-74.1758
QUANTITY
FVXO-HC53B-74.1758 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC53B-74.1758
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC53B-74.1758
TypeVCXO
Frequency74.1758MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC53B-74.1758
Related LinksFVXO-HC53, FVXO-HC53B-74.1758 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC53B-74.1758 Details Description
Related parts for FVXO-HC53B-74.1758
IC SWITCH BUS 8BIT FET 20-TVSOP datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 32V SOD323 datasheet.pdf
SOCKET W/SCREW FOR DINRAIL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM SQ 13.1MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 10M datasheet.pdf
ATTENUATOR 15 DB DC 4GHZ datasheet.pdf