Fox Electronics FVXO-HC73B-29.6703
FVXO-HC73B-29.6703 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73B-29.6703
Brief Description
OSC VCXO 29.6703MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73B-29.6703.pdf
Availability of FVXO-HC73B-29.6703
QUANTITY
FVXO-HC73B-29.6703 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73B-29.6703
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73B-29.6703
TypeVCXO
Frequency29.6703MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73B-29.6703
Related LinksFVXO-HC73, FVXO-HC73B-29.6703 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73B-29.6703 Details Description
Related parts for FVXO-HC73B-29.6703
IC REG BUCK ADJ 1.5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MLX CAP WHITE 94 V-0 4202203C datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 250V SCREW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM OR datasheet.pdf
RES SMD 23.684K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 280MA 1 OHM SMD datasheet.pdf