Fox Electronics FVXO-LC53B-49.908
FVXO-LC53B-49.908 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53B-49.908
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 49.908MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53B-49.908.pdf
Availability of FVXO-LC53B-49.908
QUANTITY
FVXO-LC53B-49.908 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53B-49.908
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53B-49.908
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency49.908MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53B-49.908
Related LinksFVXO-LC5, FVXO-LC53B-49.908 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53B-49.908 Details Description
Related parts for FVXO-LC53B-49.908
IC FPGA 264 I/O 456FBGA datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.3A TO-92S datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 17MHZ RRO 6SOT datasheet.pdf
CAP MICA 2500PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM GREEN DIFF datasheet.pdf