Fox Electronics FVXO-LC53BR-300
FVXO-LC53BR-300 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC53BR-300
Brief Description
OSC VCXO 300.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC53BR-300.pdf
Availability of FVXO-LC53BR-300
QUANTITY
FVXO-LC53BR-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC53BR-300
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC53BR-300
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency300MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC53BR-300
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC53BR-300 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC53BR-300 Details Description
Related parts for FVXO-LC53BR-300
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IC DIGITAL PWR CONTROLLER 64QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 29POS .3MM 8" datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 400MA 1.01 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 450MA 3.31 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf