Fox Electronics FVXO-LC72B-24.576
FVXO-LC72B-24.576 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC72B-24.576
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 24.576MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC72B-24.576.pdf
Availability of FVXO-LC72B-24.576
QUANTITY
FVXO-LC72B-24.576 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC72B-24.576
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC72B-24.576
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC72
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency24.576MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC72B-24.576
Related LinksFVXO-LC7, FVXO-LC72B-24.576 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC72B-24.576 Details Description
Related parts for FVXO-LC72B-24.576
CONN RECEPT VERT STACK 18POS 2MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 5K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf