Fox Electronics FVXO-LC73B-18.5
FVXO-LC73B-18.5 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73B-18.5
Brief Description
OSCILLATOR VCXO 18.5MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73B-18.5.pdf
Availability of FVXO-LC73B-18.5
QUANTITY
FVXO-LC73B-18.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73B-18.5
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73B-18.5
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-LC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency18.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73B-18.5
Related LinksFVXO-LC, FVXO-LC73B-18.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73B-18.5 Details Description
Related parts for FVXO-LC73B-18.5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf